یزدانمهر خبرداد: کشف تزیینات گچبری و مهره‌کوبی جدید در بقعه عبدالصمد نطنزی

ساخت وبلاگ
چکیده : حسین یزدانمهر در گفت و گو با خبرنگار ایمنا از شهرستان نطنز، با اشاره به پیدا شدن لایه‌های جدید تاریخ... با عنوان : یزدانمهر خبرداد: کشف تزیینات گچبری و مهره‌کوبی جدید در بقعه عبدالصمد نطنزی بخوانید :

حسین یزدانمهر در گفت و گو با خبرنگار ایمنا از شهرستان نطنز، با اشاره به پیدا شدن لایه‌های جدید تاریخی در بقعه شیخ عبدالصمد نطنزی اظهار کرد: لایه‌های تاریخی جدیدی که اخیرا توسط کارشناسان میراث فرهنگی با تطبیق سبک معماری در این بقعه قدیمی ارزشمند کشف شده است متعلق به دوره سلجوقیان با قدمتی ۸۰۰ ساله است.

وی گفت: در سال ۹۵ با همکاری اداره میراث فرهنگی نطنز مقرر شد در چهار نقطه از بقعه لایه برداری آغاز شود.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نطنز تصریح کرد: در اقدامات صورت گرفته در تراز ۱.۵ متر لایه‌های جدیدی همراه با تزیینات گچ بری و مهره کوبی مشاهده شد که به گواه کارشناسان متعلق به دوره سلجوقی است.

وی گفت: مجموعه تاریخی مسجد جامع نطنز دارای سه بخش مسجد، بقعه و خانقاه است که به جز بخشی از مسجد که متعلق به دوران آل‌بویه با قدمت بیش از یک هزار سال است، مابقی متعلق به دوران ایلخانیان با قدمت بیش از ۷۰۰ سال است.

یزدانمهر افزود: بقعه شیخ عبدالصمد نطنزی که متعلق به دوران ایلخانیان بوده است، دارای پایه‌های قدیمی‌تر یعنی دوران سلجوقیان است که اطلاعات کامل نیازمند تحقیقات دقیق‌تر و کارشناسی‌تر است.

این مجموعه شامل یک شبستان هشت ضلعی گنبددار آجری، آرامگاه شیخ نورالدین عبدالصمد با یک گنبد مخروطی شکل هشت وجهی، سردر خانقاه و مناره مرتفعی است که نظر هر بیننده‌ای جذب می‌کند

35 هزار گردشگر خارجی در سال 95 از روستای تاریخی ابیانه دیدن کردند...
ما را در سایت 35 هزار گردشگر خارجی در سال 95 از روستای تاریخی ابیانه دیدن کردند دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : شنبه 22 دی 1397 ساعت: 5:38